Misafir Hattı

Misafir Hattı

Değerli Misafirlerimiz;

Güral Premier Ailesine göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. 2015 sezonu içerisinde haklı misafir hattımız üzerinden gelen misafir bildirimlerimizde %100'lük kapanma oranı; 2016 Sezon içerisinde %90'lık kapanma oranı mevcuttur. 

2017 Sezon içerisinde haklı misafir hattımızdan gelen ve devam etmekte olan misafir bildirimlerimizin %75,2'lik kapanma oranı mevcuttur. 

GÜRAL PREMİER'DE
Misafir memnuniyeti odaklı konaklama öncesi ve sonrası hizmetler geliştirmek, kaliteli ve hayal edilen tatiller sunmak en büyük hedefimiz. Bu amaçla "Haklı Misafir Hattı" adını verdiğimiz bu bölümde, çalışmalarımıza ışık tutması amacıyla dilek, öneri ve eleştirilerinizi değerlendiriyoruz.

Tatilinizle ilgili tüm geri bildirimlerinizi www.guralpremier.com sitesinde paylaşarak veya 90 242 813 5555 numaralı hattan Misafir İlişkileri yetkilileri ile irtibata geçerek iletebilirsiniz.

İleteceğiniz tüm geri bildirimler ilgili departmanlarla paylaşılacak, titizlikle araştırılacak ve sonucu Misafir İlişkileri departmanımız tarafından en kısa sürede tarafınıza bildirilecektir.
BİLDİRİMLER & GİZLİLİK

Güral Premier misafirlerinin geri bildirimlerini Haklı Misafir Hattı’na kolaylıkla iletebilmeleri için tüm iletişim kanallarını kullanabilme imkanı sağlıyor. Haklı Misafir Hattı'na iletilen her geri bildirim özel bir referans numarası ile sisteme kaydedilir ve saklanır. Geri bildirimler değerlendirilirken tarafsızlık ve misafir memnuniyeti ilkelerine göre hareket edilir.

Gerekli tüm araştırmalar yapılarak kısa sürede ve kalite standartlarına uygun çözüm üretilmesi amaçlanmaktadır. İletilen geri bildirimler ile ilgili olarak misafirlerimize geri dönüş yapılır. Misafirlerimizin ilettiği geri bildirimler hizmetlerimizde memnuniyeti artırıcı önlemler almamız konusunda bize yol göstermektedir.

Misafirlerimizin Web Sitemiz'e memnuniyet/şikayet/öneri paylaşım amaçlı girmiş oldukları bilgiler diğer internet kullanıcıları tarafından görüntülenemez. Bu bilgiler misafirlerimize e-posta ve SMS (kısa mesaj) iletişimi yapmak için kullanılmayacaktır. Misafirlerimizin bizimle paylaştığı bilgilere izinsiz ulaşımı, Güral Premier personelleri dahil olmak üzere kısıtlanmıştır.

Güral Premier söz konusu bilgileri misafirlerimizin onayı dışında ya da yasal bir yükümlülük altında bulunmadığı sürece herhangi bir üçüncü şahıs, kurum ve kuruluş ile paylaşmayacaktır. Misafirlerimizin kişisel bilgilerinin gizliliğini korumak amacıyla Güral Premier sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır.

 

10002 Misafir Memnuniyeti yönetim sistemi kapsamında Güral Premier Tekirova işletmemizin, misafirlerimiz tarafından iletilen şikayetlere geri dönüş ve kapanma oranı %75,2 'dir.